Meta ukázala pokročilé hmatové rukavice pro připojení k Metaverse

Meta Advanced Haptic Gloves

Společnost Meta – dříve známá jako Facebook – poskytla nový pohled na svou práci na vývoji haptických rukavic, které by vám umožnily cítit a komunikovat s virtuálními předměty v digitálním prostoru.

Jak vysvětluje Meta: „Představte si, že pracujete na virtuálním 3D puzzle s realistickým 3D avatarem přítele. Když vezmete virtuální dílek skládačky ze stolu, vaše prsty se automaticky přestanou hýbat, když jej cítíte ve svém sevření. Cítíte ostrost okrajů kartonu a hladkost jeho povrchu, když jej držíte pro bližší prozkoumání, následuje uspokojivé cvaknutí, když jej zasouváte na místo.“

To je úžasný pokrok, ale jak můžete vidět v tomto videu, realita toho, že jde o cenově dostupný a dostupný nástroj pro běžné spotřebitele, je stále ještě nějaký čas vzdálená. Podívejte se na změť kabelů spojujících tyto prototypy.

Jak daleko mohou být takové prvky, je těžké říci, ale Meta říká, že jim trvalo sedm let, než se dostali do tohoto bodu, což znamenalo vytvoření zcela nových technologických pokroků a prvků, které splňují potřeby projektu.

Například:

„Aby hmatová rukavice poskytla realistický pocit dotyku, potřebuje stovky ovladačů (malých motorů) po celé ruce, pohybujících se ve shodě způsobem, který dává uživateli pocit, že se dotýká virtuálního předmětu. Stávající mechanické ovladače však vytvářejí příliš mnoho tepla na to, aby se takové rukavice pohodlně nosily celý den. Jsou také příliš velké, tuhé, drahé a náročné na výkon na to, aby poskytovaly realistické hmatové vjemy.“

Společnost Meta musela vyvinout nové akční ovladače, aby tyto potřeby splnily, což nejen zvyšuje technickou složitost, ale také náklady. A když uvážíte, že každý ovladač zámku dveří auta stojí kolem 200 dolarů, pravděpodobně získáte určitou představu, kolik by mohlo stát zakoupení pracovní verze těchto rukavic se „stovkami“ z nich připevněnými k povrchu ruky.

Takže jsme stále ještě daleko od toho, abychom je vyzvedli v místním obchodě a unášeli se do virtuálních světů. Ale přicházejí a ukazují na novou, pohlcující budoucnost v metaverse. Ale ještě tam nejsme.

Změna názvu Facebooku na Meta mohla vyvolat určitý zmatek, protože tech lídři a investoři skočili na cokoli, co v popisu zahrnuje „metaverse“, aby si zajistili, že zůstanou o krok napřed a na vrcholu dalšího technologického pokroku. Mnozí vynechali sociální média, když se poprvé dostaly na výsluní, odmítají to jako dočasný výstřelek a chtějí se vyhnout stejné chybě. Ale právě teď nejsme ve skutečnosti blízko funkčního metaverse, jak si Meta a další představují, zahrnující univerzální, společně vytvořené digitální světy přístupné všem a usnadňující všechny nové typy interakce a zapojení založené na avatarech.

Tato propast mezi vizí a realitou by mohla stát za náhlým humbukem kolem NFT, který mnozí považují za okno do další fáze, kde můžete předvádět digitální umění ve virtuálních sférách a dokonce na základě těchto animovaných obrázků postav vytvářet avatary AR/VR.

U naprosté většiny se to nestane, zatím nemáme ani požadavky na schéma pro univerzální metaverse, takže nikdo neví, co bude potřeba k sestavení 3D avatarů a postav a kdo bude hostit digitální sféry, kde by takové postavy mohly žít.

Ale investoři vidí zisk. Někde. Možná budoucí digitální umělecké galerie budou klást důraz na tyto rané výtvory NFT a možná je širší komunita kolem určitých NFT povede do další fáze.

Všechno je to teď trochu matoucí, ale jak ukazují experimenty s haptickými rukavicemi, zatímco tato budoucí fáze přichází, je to stále ještě daleko a ještě nás čeká spousta vývojové práce, než budeme moci usnadnit pohlcující digitální zapojení, alespoň na úrovni, o které lidé diskutují.

Jak sama Meta poznamenává: “Některé technologie potřebné k poskytování uvěřitelných haptických zážitků ve virtuální a rozšířené realitě zatím neexistují.”

Takový vývoj se může zrychlit a dokonce se k vám připlížit, pokud nedáváte pozor. Ale za zmínku stojí propast mezi tím, kde jsme a kde budeme, a zvážit, co to znamená pro okamžité investice související s metaverse.

Zdroj: socialmediatoday.com

Related posts

Leave a Comment